Bosch - historia producenta wycieraczek samochodowych i części zamiennych
Firma Bosch swoje początki ma w Stuttgarcie, przemysłowym mieście na południu Niemiec, w którym swoją siedzibę mają również tacy giganci, jak Porsche, Daimler AR, Alcatel, HP czy IBM. Od samych początków jej założyciel, Robert Bosch, trzymał się wymyślonej przez siebie zasady, że "lepiej stracić pieniądze niż zaufanie". Dzięki temu już od zarania firmy cieszyła się ona opinią godnej zaufania, co pozwoliło jej na dynamiczny rozwój, a następnie długotrwały wzrost, o którego skali świadczy rozmiar firmy - zatrudnia ona ponad 400.000 osób, a jej roczny przychód przekracza 78 miliardów euro. To wszystko, zaczynając od małego garażowego warsztatu. Jednym z najważniejszych kół napędowych firmy była innowacyjność - w 1902 roku firma wypuściła na rynek iskrownik wysokonapięciowy, który okazał się prawdziwym kołem zamachowym dla jego rozwoju. To jednak był dopiero początek wymyślanych innowacji, do których można by dodać chociażby pompę paliwową do silników Diesla (z których zresztą słynie do dzisiaj), wycieraczki oraz elektronarzędzia (począwszy od wiertarek i wiertarek udarowych). Jeszcze jedną innowacyjnością było wprowadzenie ośmiogodzinnego dnia pracy - tym razem również producent wyprzedził swoją epokę. Dzisiaj firma nadal reinwestuje sporą część zysków w R&D, co pozwala jej, mimo wzrostu konkurencji, wciąż utrzymywać się w czołówce najbardziej innowacyjnych firm z zakresu elektronarzędzi, sprzętu AGD, czy części samochodowych.
Dział motoryzacji Bosch - co znajdziemy w asortymencie
Największym i zarazem najważniejszym działem Boscha jest dział motoryzacyjny, który jest nierozerwalnie związany z firmą, od jej najwcześniejszych momentów. Dzisiaj odpowiada on za 61% sprzedaży firmy, dając zatrudnienie ponad 160.000 osób, co stawia ją w gronie największych producentów części i akcesoriów na świecie. Trzon jego produkcji, stanowią:
- wycieraczki samochodowe,
- wtryski i systemy do silników benzynowych,
- systemy zasilania Diesli,
- elementy układu hamulcowego, w tym ABS, ESP,
- rozruszniki, alternatory,
- elektronika samochodowa, w tym komputery pokładowe,
- akumulatory.
Nie jest to oczywiście pełna oferta firmy, którą trudno byłoby w całości opisać. Pozwala jednak zauważyć, skalę, z jaką firma zaangażowana jest w ten rynek.
Producent wycieraczek samochodowych Bosch
Jednym z pól, na którym ta firma może pochwalić się dużym doświadczeniem, oraz przewagą innowacyjności, jest produkcja wycieraczek samochodowych. Warto przypomnieć, że firma ma je w swojej ofercie już od 1926 roku, i to napędzane silnikiem elektrycznym! Firma ta, jako pierwsza wprowadziła na rynek wycieraczki bezprzegubowe, wprowadzając swoistą rewolucję, na przełomie lat 90. i 2000. Dzisiaj oferowane przez nich modele wykazują się ponadprzeciętną żywotnością - jest to możliwe dzięki wykonaniu ich z mieszanki dwóch gum o różnych właściwościach. Wpłynęło to również na jakość, z jaką zbierają one wodę z powierzchni szyby - miękka warstwa pomaga szczelnie przylegać do szyby, podczas gdy twardsza poprawia zbieranie wody, oraz zapewnia dobry poślizg. Każdy model, przed wprowadzeniem na rynek jest poddawany długookresowym testom na zużycie, oraz testom na wysoką i niską temperaturę, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nie zawiodą nas, kiedy najbardziej będziemy ich potrzebowali. Oprócz tego poddawane są testom symulującym oddziaływanie soli drogowej, co pozwala ocenić stan zabezpieczenia antykorozyjnego. Jakie modele aktualnie znajdziemy w ofercie Bosch?
Wycieraczki samochodowe Bosch Areo Twin
To sztandarowy produkt - wycieraczki bezprzegubowe o świetnej aerodynamice, nadające samochodowi nowoczesnego wyglądu. Brak przegubów możliwy jest dzięki zastąpieniu ich specjalną szyną stabilizującą, która pozwala im odpowiednio przylegać do szyby, niezależnie od jej kształtu. Ich uniwersalne mocowanie pozwala dostosować je do każdego samochodu (m.in. dzięki wykorzystaniu adaptera Multi-Clip), a dzięki wykorzystaniu dwóch rodzajów gumy zapewniają bezkompromisową czystość szyby. W każdych warunkach.
Ich wyjątkowe cechy sprawiły, że wielu producentów samochodów zdecydowało się na zastosowanie ich jako standardowego elementu wyposażenia, jako tzw. pierwszy montaż.
Wycieraczki samochodowe BoschTwin
Nieco tańszy, lecz również bardzo wydajny model w gamie niemieckiego producenta nosi nazwę Twin. Są to wycieraczki szkieletowe, korzystające z metalowego stelaża, wyposażone również w szynę stabilizującą. Takie połączenie gwarantuje bardzo dobrą pracę, nawet podczas najsilniejszych opadów. Współdzieli ona również z droższą serią wykorzystane materiały - też jest wykonana z gumy o dwóch twardościach. O wysokiej trwałości świadczy dwukrotne lakierowanie każdego metalowego elementu wycieraczki. Zaletą jest również szybki montaż, przy wykorzystaniu adaptera Quick-Clip.
Wycieraczki samochodowe Bosch Eco
Dla osób szukających dobrej jakości produktu w najniższych cenach firma Bosch przygotowała budżetową serię wycieraczek Eco, która pomimo zastosowania klasycznej konstrukcji, zapewnia bardzo dobre walory użytkowe. Dzięki podwójnemu lakierowaniu nie musimy martwić się o korozję. Pomimo braku dwuskładnikowej gumy udało się uzyskać cichą i efektywną pracę, dzięki wykorzystaniu powłoki grafitowej. Współdzielą z serią Twin adapter Quick-Clip, przyspieszający montaż, ale zapewniający zarazem skuteczny chwyt.
Bosch - czym jeszcze się zajmuje
Choć części motoryzacyjne zajmują kluczową pozycję w asortymencie firmy Bosch, to nie ogranicza się ona bynajmniej wyłącznie do tego rynku. Bardzo wysoko cenione są również inne produkty tej marki, jak chociażby wiertarki, szlifierki, wiertarko-wkrętarki, wyrzynarki, pilarki, o których chyba żaden z majsterkowiczów nie wypowie się negatywnie. W ofercie znajdziemy także innowacyjne rozwiązania ogrodowe - nie tylko akumulatorowe narzędzia ogrodowe, będące ekologiczną alternatywą dla wersji spalinowych (kosiarki i podkaszarki o sporej autonomii), ale również np. kosiarki automatyczne, które same są w stanie zadbać o stan naszego trawnika.
Koncern ma w port-folio również szeroki wachlarz produktów AGD, w które należy wliczyć pralki (ładowane od góry i tradycyjne), suszarki, zmywarki do naczyń, ekspresy ciśnieniowe (na kapsułki, jak i "bean to coffee"), roboty kuchenne, kuchenki gazowe i elektryczne, a ostatnio również coraz większą gamę produktów, wchodzących w skład tzw. smart home, czyli automatyzujących i ułatwiających nam codzienne życie w naszym domu.