Hydrofobowa powłoka, czyli niewidzialna wycieraczka samochodowa
Niewidzialna wycieraczka to nanokosmetyk samochodowy, który nanosi się na szybę auta w celu jej impregnacji. Cienka powłoka umieszczona na szybie samochodowej poprawia widoczność i stanowi świetną ochronę przed brudem. Dzięki niewidzialnej wycieraczce szyba staje się idealnie gładka, a to znacznie zmniejsza przyczepność cząstek pyłu, kurzu i wody. Nałożona powłoka odpycha krople deszczu, które — przy odpowiedniej prędkości — szybko znikają z szyby. Warto wiedzieć także, że poddana hydrofobizacji powierzchnia szyby jest bardziej odporna na mróz. Szron i lód tworzący się na zaimpregnowanej "niewidzialną wycieraczką" powierzchni daje się znacznie łatwiej zeskrobać, niż z szyby, która nie jest chroniona taką powłoką.
Szyba z niewidzialną wycieraczką będzie czysta przez spory okres i długo nie będzie wymagała mycia. Wielu kierowców decyduje się na jej zastosowanie właśnie z tego względu. Nanopowłoka bardzo dobrze funkcjonuje zwłaszcza na bocznych szybach. Specjaliści twierdzą, że w tych miejscach sprawdza się idealnie.
Czy po zastosowaniu niewidzialnej wycieraczki można całkowicie zrezygnować ze zwykłych wycieraczek samochodowych?
Niewidzialna wycieraczka działa znakomicie — ale przy określonej prędkości. W zależności od typu i jakości preparatu — trzeba jechać 60, 50, minimalnie 45 kilometrów na godzinę, by pęd powietrza naturalnie strącał z szyby pojawiające się krople. Każde zatrzymanie się na światłach, postój i wolna jazda — koniecznie wymaga uruchomienia klasycznych wycieraczek. Stosując niewidzialną wycieraczkę nie można zatem całkowicie zrezygnować z fabrycznie zamontowanych piór wycieraczek samochodowych.
W sprzedaży dostępnych jest wiele różnych preparatów typu „niewidzialna wycieraczka”. Są to m.in. jednoskładnikowe płyny do nakładania szmatką na szybę, atomizery do natryskiwania, oraz preparaty dwuskładnikowe z chemicznymi utwardzaczami. Środki wysokiej klasy chronią powierzchnię przez kilkanaście miesięcy, natomiast słabsze mogą przestać działać już po kilku dniach jazdy w deszczu. Najtrwalsze preparaty mają w składzie specjalne utwardzacze.
Nakładanie niewidzialnej wycieraczki
Podczas nakładania "niewidzialnej wycieraczki", czyli nanoszenia nanopowłoki na szybę samochodu należy zachować wielką ostrożność i stosować się ściśle do zaleceń producenta. Niefachowe nałożenie preparatu może skończyć się tym, że zamiast poprawić sobie widoczność, stworzymy na szybie trudne do usunięcia smugi. Im bardziej zaawansowany i trwały środek — tym ryzyko większe! Niestety, by pozbyć się niepożądanych śladów, trzeba czasem sięgnąć po preparaty do polerowania szkła. Z tego względu najlepiej jest zlecić nałożenie powłoki zaufanemu specjaliście. W warsztatach samochodowych, oferujących tego rodzaje usługi, daje się klientom gwarancję, że niewidzialna wycieraczka będzie dobrze spełniała swoją funkcję około roku.
Trzeba jeszcze wspomnieć o jednej, charakterystycznej właściwości hydrofobowej powłoki niewidzialnej wycieraczki, która nie wszystkim przypadnie do gustu. Skutkiem ubocznym pocierania pracujących wycieraczek o zabezpieczoną nanopowloką powierzchnię szyby samochodowej są dziwne, nieprzyjemne odgłosy i przeskakiwanie piór wycieraczek, tak jakby były mocno zużyte.
Klasyczne wycieraczki samochodowe są niezastąpione
Jak już wiemy, niewidzialna wycieraczka nie zostąpi tradycyjnych piór wycieraczek. Odpychająca wodę powłoka znakomicie sprawdzi się na szybach bocznych, lusterkach i na szybie tylnej — zwłaszcza jeśli nie ma w tym miejscu tradycyjnej wycieraczki. Preparatem impregnacyjnym można pokryć również reflektory — aby poprawić ich skuteczność i na długo zabezpieczyć przed osiadaniem brudu. Natomiast na przedniej szybie zawsze najlepiej funkcjonować będzie tradycyjne, gumowe pióro — opady usunie w każdej chwili — bardzo szybko i skutecznie.