Montaż wycieraczek, ważna jest długość i rodzaj uchwytu.
Zadaniem wycieraczek samochodowych jest oczyszczanie powierzchni szyby z wody, śniegu, lodu, brudu czy innych zanieczyszczeń. Są więc niezbędne w czasie poruszania się samochodem po drogach w trakcie kiepskiej, deszczowej czy śnieżnej pogody. Muszą one być nie tylko sprawne i funkcjonalne, ale również bardzo dobrze dopasowane do potrzeb konkretnego modelu auta. Zanim więc wymienimy wycieraczki na nowe, warto sprawdzić między innymi długość dotychczasowych wycieraczek oraz sposób mocowania. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest wybranie się na zakupy ze starym, zużytym piórem, dzięki czemu będzie można idealnie dopasować nowe wycieraczki do swojego modelu samochodu. Gdy chcemy kupić i zamontować nowe wycieraczki, warto wybierać produkty dobrej jakości, pochodzące od sprawdzonych i renomowanych producentów. Nie wybierajmy najtańszych na rynku wycieraczek, jakie za kilka złotych można znaleźć w hipermarketach. Ich niska cena jest zwykle adekwatna do równie niskiej jakości.
Najpierw demontujemy starą wycieraczkę dzięki temu nauczymy się ich sposobu montażu.
Zanim zamontujemy nowo zakupione wycieraczki, na początku trzeba zdemontować stary model. W większości aut ramiona wycieraczek można bez problemu unieść do góry i zablokować je w tej pozycji. Trzeba robić to powoli i delikatnie, bez gwałtownych ruchów, gdyż w ten sposób można by uszkodzić delikatny mechanizm. Po uniesieniu ramion wycieraczek trzeba odnaleźć dźwignię ich zaczepu. Może ty być przycisk, listki do wciśnięcia lub inna dźwignia. Niektóre modele wymagają przekręcania wycieraczki i wtedy umożliwiają ich zsunięcie. W niektórych modelach samochodów nie ma możliwości podniesienia ramion wycieraczek. Wtedy należy szukać innych sposobów na zdjęcie wycieraczek bez odchylania ramion. Warto tutaj zapoznać się z instrukcją montażu wycieraczek do danego modelu samochodu i postępować odwrotnie. Możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki na stronie głównej. Na zdjęciach zobaczysz sposób montażu wycieraczek do swojego samochodu. Bez względu na sposób, w jaki będziemy wycieraczki zdejmować, zawsze trzeba robić to bardzo ostrożnie. Założenie nowych nie powinno nam już sprawić problemu. Zdjęcie zazwyczaj jest trudniejsze a dzięki niemu poznamy system montażu.
Wycieraczki z adapterem lub wycieraczki dedykowane
Zanim zamontujemy nową wycieraczkę, najczęściej najpierw trzeba zainstalować specjalny adapter. Dotyczy to sytuacji, gdy kupujemy wycieraczki, które nie są fabrycznie przeznaczone do naszego modelu auta. Nowoczesne wycieraczki są najczęściej wyposażone w specjalne adaptery, które można montować do mocowań nawet w kilkudziesięciu różnych modelach samochodów. Nie ma więc zwykle problemów z dopasowaniem nowej wycieraczki do starego mocowania. Ostatnim krokiem jest zamontowanie pióra wycieraczki do adaptera. Umieszcza się je w adapterze, a następnie szybkim ruchem wsuwa na górę ramienia. Cały proces wymiany wycieraczek nie trwa długo i można poradzić sobie z tym zadaniem w 10 minut. Polecamy jednak wycieraczki dedykowane do danego modelu samochodu wtedy problem z adapterem, jego doborem i montażem mamy za sobą.
Kiedy wymienić całe ramię?
Oczywiście wtedy gdy ulegnie ono uszkodzeniu lub zużyje się w nim np element ruchowy. W przypadku wycieraczek umieszczonych na tylnych szybach bardzo często nie wystarczy wymiana jedynie pióra wycieraczki. Problemem nierzadko bywa zużyta sprężyna dociskowa, która sprawia, że wycieraczka działa nieefektywnie. Wtedy konieczna jest wymiana całego ramienia wycieraczki, a nie samego pióra. Koszt będzie nieco wyższy niż w przypadku wymiany samego pióra, ale warto zainwestować w bezproblemowe użytkowanie wycieraczek, które mają jednak niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo w czasie jazdy.
Dbaj o nowe wycieraczki
Nowe wycieraczki będą sprawowały się niezawodnie przez wiele miesięcy, ale pod warunkiem, że będziemy się z nimi prawidłowo obchodzić. Właściwie użytkowane wycieraczki są w stanie być w pełni sprawne o wiele dłużej niż takie, z którymi będziemy obchodzić się niezgodnie z przeznaczeniem. Wycieraczek nie należy uruchamiać na sucho, gdy nie ma deszczu ani śniegu. Nie powinno się nimi usuwać szronu z przedniej szyby, gdyż bardzo szybko ulegną wtedy uszkodzeniom. Jeśli wycieraczki przymarzną w czasie ujemnych temperatur, nie należy też ich siłą odklejać od powierzchni szyby metodą siłową.