Jak wybierać wycieraczki odpowiednie do naszego samochodu ?
O wymianie wycieraczek należy pomyśleć za każdym razem, gdy pracują one nieprawidłowo. Jeśli pozostawiają one spore smugi w polu widzenia, piszczą lub stukają w trakcie użytkowania bądź też ich gumowa część robocza zaczyna powoli odrywać się od stelaża, najwyższy czas na ich wymianę. Podobnie jak inne elementy i części samochodowe, także wycieraczki nie są nieśmiertelne. Ich wymianę należy przeprowadzić natychmiast, gdy zauważymy coś niepokojącego – odkładanie tego na potem jest bowiem po prostu igraniem z własnym bezpieczeństwem. Warto również pamiętać, że nawet jeśli wycieraczki wydają się w porządku, dobrze jest je wymieniać średnio co pół roku. W ciągu 6 miesięcy wykonują one mniej więcej pół miliona cykli wycierania, a z biegiem czasu ich skuteczność staje się coraz niższa.
Gdzie kupować wycieraczki?
Wycieraczki samochodowe można kupić zarówno w profesjonalnych sklepach motoryzacyjnych, jak i w hipermarketach. W tych drugich jednak często można znaleźć tanie zamienniki lub produkty pochodzące od mało znanych producentów. Lepiej jest więc kupować w sprawdzonych sklepach z akcesoriami samochodowymi. Dobry producent wycieraczek gwarantuje bezproblemowe użytkowanie, solidne wykonanie oraz niezawodność. Wycieraczki od dobrych producentów są z pewnością droższe, ale warto potraktować ich zakup jako inwestycję w bezpieczeństwo i bezproblemową jazdę.
Długość wycieraczek
Zanim zabierzemy się za kupowanie wycieraczek, należy ustalić ich długość. Warto je dokładnie zmierzyć, a jeśli wybieramy się do sklepu stacjonarnego, można też po prostu zabrać stare wycieraczki ze sobą. Pamiętajmy, że nie zawsze wycieraczki są równej długości. W wielu modelach aut długość lewej i prawej wycieraczki różni się, a wynika to z geometrii przedniej szyby. Wycieraczki muszą być dopasowane pod względem długości. Jeśli będą zbyt długie, ich pióra podczas pracy będą ocierały się o siebie. Jeśli natomiast wycieraczki będą za krótkie, będzie to skutkowało pozostawaniem sporej nieoczyszczonej powierzchni. Zbyt krótkie wycieraczki mogą więc być równie problemowe co te stare, które chcemy wymienić na lepsze.
Sposób montażu czyli uchwyt wycieraczki
Jest on bardzo istotny. Musi być dobrany odpowiednio do modelu samochodu. Obecnie producenci samochodów stosują wiele różnych uchwytów i tylko jeden pasuje do Twojego samochodu. Przykładowe uchwyty wycieraczek znajdziesz tutaj. Najprościej jednak skorzystać z profesjonalnej wyszukiwarki wycieraczek.
Ze szkieletem czy bez?
Wybierając wycieraczki możemy spotkać się z dwoma ich rodzajami: klasycznymi szkieletowymi z przegubami oraz bezszkieletowymi, które potocznie nazywane są bananami. Wycieraczki szkieletowe posiadają metalowy stelaż, którego zadaniem jest dociskanie do szyby części roboczej. Do niego przymocowana jest gumowa cześć wycieraczek. Wycieraczki bezszkieletowe to konstrukcje tzw. płaskie, w których nie ma metalowej konstrukcji, a ich stelaż jest harmonijnie połączony z częścią roboczą. Mocowane są bezpośrednio do ramienia wycieraczki. Nie trzeba ich dociskać, gdyż są odpowiednio sprężyste i idealnie dociskają się do szyby.
Więcej o rodzajach wycieraczek znajdziesz w artykule rodzaje wycieraczek samochodowych.
Bez względu na to, jaki model wycieraczek nas interesuje, warto kupować je rozważnie i brać pod uwagę wszystkie istotne parametry. Kiepskiej jakości, nieodpowiednio dobrane wycieraczki mogą być bowiem tak samo niewygodne i niebezpieczne w użytkowaniu, jak stare i zużyte pióra.